De ce te compari constant cu altii? Un studiu de caz din Matricea Destinului

Zilele trecute am analizat Matricea Destinului unei cliente si mi-a atras atentia un tipar despre care cred ca merita sa vorbim. Identitatea persoanei ramane confidentiala. Scopul acestui articol nu este sa expun pe cineva, ci sa arat cum anumite energii din matrice se pot manifesta in viata de zi cu zi.

La prima vedere, matricea ei descria o femeie cu multe resurse. Energie de lider, capacitate de organizare, creativitate, potential financiar si talentul de a construi lucruri importante. Era genul de persoana despre care ai spune ca are toate sansele sa reuseasca. Pe masura ce am discutat, a iesit la iveala unul dintre cele mai mari blocaje ale ei. Se compara constant cu ceilalti.

Pur si simplu avea impresia ca toata lumea este mai departe decat ea. Daca vedea o femeie cu o afacere de succes, se intreba de ce ea nu este acolo. Daca vedea pe cineva cu multi urmaritori, incepea sa creada ca ceea ce face ea nu este suficient de bun. Daca cineva isi cumpara o casa sau pleca intr-o vacanta, avea senzatia ca ea a ramas in urma.

Probabil ai avut si tu astfel de momente. Intri pe Facebook sau Instagram pentru cateva minute si iesi de acolo intrebandu-te daca faci destul, daca muncesti suficient sau daca nu cumva ai ales drumul gresit.De cele mai multe ori, comparatia nu incepe cu invidia. Incepe cu nesiguranta. In cazul acestei cliente, unul dintre elementele care mi-au atras atentia a fost programul 10-20-10, cunoscut in Matrix Destiny drept programul Mimicry. Acest program vorbeste despre tendinta de a observa oamenii care au succes si de a incerca, constient sau inconstient, sa le copiezi comportamentul, stilul sau modul in care isi construiesc viata, cu speranta ca vei obtine aceleasi rezultate.

Aici apare o capcana. Inspiratia este sanatoasa. Copierea nu este. Exista o diferenta uriasa intre a spune: „Imi place cum comunica aceasta persoana. Pot invata ceva de la ea.” si a spune: „Daca fac exact ce face ea, voi avea si eu succes.” Clienta imi povestea ca, in ultimii ani, si-a schimbat directia de mai multe ori. De fiecare data cand vedea pe cineva care parea ca reuseste, simtea ca si ea trebuie sa faca acelasi lucru. Incepea un proiect nou, apoi il abandona pentru altul. Isi schimba strategia, stilul de comunicare si chiar obiectivele.

Avea impresia ca altcineva a gasit reteta succesului si este foarte usor sa cazi in aceasta capcana. Vedem doar rezultatul final al oamenilor. Nu vedem anii de munca, greselile, investitiile, fricile sau momentele in care au vrut sa renunte.

In aceeasi matrice aparea si energia 17, asociata cu creativitatea, vizibilitatea si exprimarea propriului talent. Atunci cand aceasta energie este traita armonios, persoana isi vede de drumul ei si isi dezvolta propriul stil. Dar atunci cand intra in dezechilibru, poate aparea intrebarea care consuma enorm de multa energie: „De ce pe mine nu ma vede nimeni?” Este o intrebare pe care o aud foarte des. „Eu muncesc la fel de mult.” „Eu sunt mai bine pregatita.” „De ce ea si nu eu?”

Problema este ca, din acel moment, atentia nu mai este indreptata spre ceea ce ai putea construi, ci spre ceea ce construieste altcineva si aici incepe blocajul. In timpul interpretarii, am observat inca un aspect interesant. Clienta avea si energia 6, care poate aduce tendinta de a idealiza oamenii si situatiile. Cu alte cuvinte, vedea foarte usor partea frumoasa din viata altora si presupunea ca aceea este intreaga realitate.

Daca cineva posta fotografii din vacanta, in mintea ei acea persoana avea o viata perfecta. Daca vedea o afacere care merge bine, presupunea ca succesul a venit usor. Daca un creator de continut aparea mereu zambind, era convinsa ca nu are probleme. Realitatea este ca fiecare dintre noi vede doar cateva minute din viata unui om.

Nimeni nu posteaza noptile in care nu a dormit din cauza grijilor. Nimeni nu filmeaza toate incercarile care au esuat inainte ca una sa functioneze. In timpul discutiei, am intrebat-o un lucru foarte simplu: „Tu cu cine te comparai acum cinci ani?” A zambit si a raspuns ca nici macar nu indraznea sa viseze la ceea ce are astazi.

Si atunci am realizat ceva. Ea nu isi vedea propria evolutie.

Se uita doar la urmatoarea persoana din fata ei. Cred ca aici se intampla cel mai mare furt de energie. In loc sa comparam persoana care suntem astazi cu cea care eram acum un an, alegem sa ne comparam cu cineva care are un alt drum, alte lectii, alte experiente si alt ritm.

Matricea Destinului nu arata ca toti oamenii trebuie sa ajunga in acelasi loc. Din contra. Arata ca fiecare vine cu talente diferite, provocari diferite si perioade diferite de dezvoltare. In cazul acestei cliente, matricea vorbea despre un om care avea potential de lider, putea construi proiecte importante, avea capacitatea de a aduna oamenii in jurul ei si de a transforma cunoasterea in ceva util pentru ceilalti.

Cu toate acestea, ea isi consuma energia incercand sa devina altcineva. Si este imposibil sa iti construiesti propriul drum in timp ce mergi permanent pe urmele altcuiva. La finalul interpretarii i-am spus un lucru pe care cred ca avem nevoie sa ni-l amintim cu totii: poti avea modele, poti invata de la oameni, poti admira succesul lor dar nu iti construi viata incercand sa fii copia lor.

Pentru ca oamenii nu vor avea nevoie niciodata de inca o versiune a cuiva care exista deja. Vor avea nevoie de ceea ce doar tu poti oferi.

Acesta este unul dintre motivele pentru care imi place atat de mult Matricea Destinului. De multe ori, ea nu iti arata ce iti lipseste. Iti arata ca ai incetat sa vezi resursele pe care le ai deja si ca, in loc sa privesti permanent spre drumul altora, este timpul sa incepi sa il construiesti pe al tau.

Lasă un răspuns